Dom i domek drewniany w przestrzeni, czyli jak dopasować projekt. cz.1

Wybór wymarzonego projektu spośród tysięcy dostępnych, może przyprawić o zawrót głowy. Domek letniskowy lub całoroczny to poważna inwestycja na lata. Połowa decyzji za nami, jeśli mamy już wybraną działkę. Determinuje ona bowiem i znacznie zawęża kryteria wyboru projektu.

 

 

 

Od czego zacząć poszukiwanie projektu?

Marzenia o wymarzonym domku zacznijmy od zejścia na ziemię i wizyty w urzędzie gminy. Znajdziemy tam miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Określa on warunki zabudowy na danym terenie czyli przede wszystkim: maksymalną powierzchnię zabudowy działki, wysokość budynku, liczbę kondygnacji czy kąt nachylenia dachu oraz ogólne wytyczne jego wyglądu. Kolejna wytyczna, która zawęzi wybór wśród projektów zarówno na domki letniskowe jak i całoroczne, to powierzchnia i kształt naszej działki.


Jak dopasować projekt domu lub domku drewnianego do działki? 

Wybierając odpowiedni projekt, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kryteriów. Są nimi: wielkość działki, kształt oraz ukształtowanie terenu. Dość istotnym parametrem mogą być również informacje dotyczące podłączeń wszelkich mediów. Koniecznie trzeba zdobyć informację o poziomie wód gruntowych i upewnić się czy możliwe jest budowanie „w głąb”. To warunkuje czy możliwe będzie postawienie domu z piwnicą, jeśli takie mamy oczekiwania.
Warto pamiętać o nasłonecznieniu działki, a także usytuowaniu domu drewnianego względem stron świata. Najkorzystniej pod wieloma względami będzie jeśli bryła zostanie postawiona wejściem od północy.

Jak wielkość i kształt działki warunkuje dobór rodzaju domku drewnianego?

Na niewielkich placach, kiedy zależy nam na zachowaniu przestrzeni ogrodowej, dobrze sprawdzają się domy budowane “w górę”, czyli z piętrem lub choćby poddaszem użytkowym. Pamiętajmy, że na małych powierzchniach to właśnie bryła domku nadaje charakter i styl działce. Duży teren to znacznie większa swoboda wyboru. Zdecydowanie łatwiej jest dobrać projekt spełniający, jeśli nie wszystkie to, większość oczekiwań w stosunku do domu oraz przestrzeni dookoła. Nie musimy decydować się na kompromisy między funkcjonalnością a aspektami estetycznymi. Oprócz wielkości istotny jest również kształt działki. Może on stwarzać wszelkiego rodzaju możliwości lub ograniczenia. Przyjrzymy się temu tematowi lepiej w kolejnej części.

Komentowanie jest wyłączone