Dom i domek drewniany w przestrzeni, czyli jak dopasować projekt. cz.2

W poprzedniej części omawialiśmy temat tego, jak trudny może być czasem wybór projektu domu lub domku drewnianego na działkę. Poruszyliśmy również temat kształtu działki, który będzie w znacznej mierze decydować o wyborze projektu zarówno domków letniskowych jak całorocznych. W tym artykule rozwiniemy ten temat.

 

 

 

 

Jaki kształt, taki plan.

To jakie wymiary ma plac oraz ukształtowanie terenu wpływa na zagospodarowanie działki. Między innymi te parametry należy uwzględnić decydując, w którym miejscu dokładnie może stanąć dom, gdzie stworzyć ogród, gdzie część rekreacyjną, a gdzie roboczą.

Rozplanowując przestrzeń należy wziąć pod uwagę nasłonecznienie działki o różnych porach dnia. Ma to znaczenie zarówno dla funkcjonalności pomieszczeń i ekonomii zużycia energii w domu, jak i dla przestrzeni otaczającej nasz dom.

Najwygodniejsze do zaplanowania są place na planie kwadratu lub do niego zbliżonym. Są bardzo ustawne i łatwo na nich wybudować dowolną bryłę domu. Nawet w przypadku wyboru dużego budynku w stosunku do powierzchni wokół, nie tworzy to wielkich ograniczeń. Nie ma też problemów  z dostępem do pozostałych części działki.

Sprawa zaczyna się bardziej komplikować w przypadku innych figur geometrycznych. Jeśli dysponujemy podłużną i wąską działką, to determinuje ona ustawienie domku krótszym bokiem do węższej krawędzi placu. Przy tego typu działkach warto zastanowić się, na ile ważny jest dla nas ogród, ponieważ przestrzeń na niego zostaje mocno ograniczona. Możliwe, że trzeba będzie z niego zrezygnować stosując inne, bardziej niekonwencjonalne rozwiązania zaplanowania zieleni wokół lub zorganizować na niego przestrzeń, znajdując kompromis między jego wielkością a powierzchnią domku, względem całego terenu, który mamy do zadysponowania.

Wyzwaniem są małe działki w kształcie trapezu. Pamiętajmy by powierzchnia działki, w tym wypadku była większa niż podaje w ofercie producent domków. Tu szczególnie należy się zastanowić nad rozplanowaniem, tak by maksymalnie wykorzystać płaszczyznę.

Na place z nierównym terenem rozwiązaniem będą projekty domów z podpiwniczeniem. Jeśli planujemy budowę domu z piwnicą, pamiętajmy, by sprawdzić możliwości techniczne, o których pisaliśmy w poprzedniej części.

 

Co zapewni nam komfort użytkowania domku?

Gdy mamy już zbiór niezbędnych kryteriów, czas pomyśleć o swoim komforcie. Zadajmy sobie kilka podstawowych pytań. Czy ma być to domek letniskowy, czy chcemy korzystać z niego przez cały rok okazyjnie czy zamieszkać na stałe? Czy domek ma służyć rodzinie, czy chcemy  zaplanować również pokoje gościnne? Przyjrzyjmy się także naszej codzienności. Dla pięcioosobowej rodziny warto zapewnić dodatkową łazienkę. Czy potrzebujemy garderoby, spiżarni, pralni lub kotłowni? Być może zamiast pomieszczeń gospodarczych praktyczniejszy będzie oddzielny domek narzędziowy? Pamiętajmy także o tym, że duża powierzchnia domku nie zawsze oznacza komfort i może być przytłaczająca. Wymaga też wysiłku przy utrzymaniu czystości, generuje koszty ogrzewania. Znajdźmy projekt dom na miarę swoich możliwości i faktycznych potrzeb.

Komentowanie jest wyłączone