Dom drewniany, czyli zdrowy.

Coraz częściej decydując się na budowę domu bierze się pod uwagę nie tylko kwestie kosztów oraz czas potrzebny na wykonanie, ale również to jakie warunki stworzone do mieszkania będą najzdrowsze. To właśnie jeden z głównych powodów, dla których powracają do łask naturalne metody oraz surowce w budownictwie. Jednym z nich z pewnością jest drewno. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, korzyściom płynącym z wyboru domu drewnianego.
 
 
 
 
 
 

Przyjazne dla zdrowia człowieka

 
Domy drewniane uważane są za takie ze względu na swój materiał budulcowy. Szacuje się, że w budynkach spędzamy większą część naszego życia, bo ok. 70-90% to czas, który poświęcamy na rzeczy wykonywane w pomieszczeniach. Mając świadomość tego faktu oczywistym staje się, iż nie bez znaczenia jest to jakiego rodzaju to wnętrza.

Powszechnie wiadomo, że różne substancje emitują do powietrza różnego rodzaju związki mniej lub bardziej szkodliwe w przypadku tych pozyskiwanych w drodze produkcji. Drewno również, natomiast co je wyróżnia i korzystnie wpływa na zdrowie człowieka przebywającego w pomieszczeniu z niego zbudowanym to wydzielane olejki eteryczne, które mają bardzo dobry wpływ na układ oddechowy oraz regenerację całego organizmu. Drewniane domy wytwarzając specyficzny mikroklimat, zapewniając optymalny bilans wilgoci, czego nie dają żadne domy murowane. Optymalny bilans to przedział 45-57% wilgotności powietrza. Od tych parametrów zależy, czy w pomieszczeniu będą się rozwijać: grzyb, pleśń oraz wszelkiego rodzaju mikroorganizmy. Drewno to materiał budowlany posiadający zdolność “oddychania”. Zawdzięcza to swojej rurkowatej formie, powstałej z ułożonych wzdłuż pnia włókien. Sprawia to, że powstaje stały obieg powietrza oraz izolacja termiczna. W porze suchej uwalnia nagromadzoną wilgoć, dzięki czemu daje przyjemny chłód, zaś w porze mokrej pochłania nadmiar wilgoci, zapewniając suche powietrze i ciepło.

Warunki te korzystnie wpływają na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców, na co świetnym przykładem są Skandynawowie oraz Kanadyjczycy, u których drewniane domy są tak popularne. Statystycznie żyją dłużej i należą do najzdrowszych społeczeństw.  
 

Przyjazne dla środowiska

 
Warto wspomnieć o innym zdrowym aspekcie wyboru materiału budowlanego jakim jest drewno. Jest nim kwestia przyjazności dla środowiska. Podczas gdy wiele surowców i elementów służących do budowy domu murowanego eksploatuje mocno zasoby naszej planety, a produkcja ich trwale szkodzi środowisku, drewno jest materiałem odnawialnym, które wytwarza sama natura. Jest to surowiec biodegradowalny, co dodatkowo może uspokoić wielu, troszczących się o to, jaką planetę pozostawią wnukom.

 

Nie da się ukryć, że to co szkodzi naszemu środowisku, w dalszej konsekwencji szkodzi również naszemu zdrowiu. Materiały typu cegły, pustaki, beton komórkowy i inne w czasie produkcji zużywają dużą ilość energii, a także powstaje w procesie tym duża ilość dwutlenku węgla, który jak wiemy odpowiada za skażenie atmosfery oraz efekt cieplarniany.

Drewno daje nam sama natura, a w dodatku w trakcie jego powstawania nie tylko nie powstają żadne szkodliwe substancje, ale każde drzewo rosnąc przyczynia się do oczyszczenia powietrza, a tym samym środowiska, w którym żyjemy.  Biorąc pod uwagę wymienione aspekty, a także dobro swoje oraz swoich bliskich dziś i w przyszłości, domy drewniane stają się idealnym wyborem nie tylko jako miejsce wypoczynku, ale również do życia codziennego.

Komentowanie jest wyłączone