Dom w otoczeniu kwiatów – jak zaplanować i założyć ogród

Dom drewniany z pięknym, wypełnionym kwiatami ogrodem, to marzenie wielu z nas. Wbrew pozorom, samodzielne zaprojektowanie ogrodu nie jest niemożliwe – należy jednak nastawić się na bardzo dużo pracy i wiele etapów dość kosztownych działań, nim nasz ogród zacznie wyglądać tak, jak sobie to wyobrażamy. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przybliżyć proces projektowania i zakładania przydomowego ogrodu, a także rozważyć wszelkie za i przeciw, jeśli chodzi o samodzielne podejmowanie tego wyzwania.

 
 
 
 


 

Planowanie ogrodu – od czego zacząć

 
Pierwszym krokiem, który należy wykonać, jest przygotowanie planu ogrodu oraz jego otoczenia. Możemy wykorzystać do tego papier milimetrowy lub podkład geodezyjny. Na planie zaznaczamy te elementy zagospodarowania działki, które mają na niej pozostać (na przykład drzewa, których nie chcemy wycinać ani przesadzać), a także wszelkie istotne elementy terenu wokół naszego ogrodu. Celem tego działania jest określenie, jak nasz wymarzony ogród ma wyglądać, jakie obiekty będą się w nim znajdować i jak korespondować będzie z otaczającą go zabudową. Pamiętajmy także, że ogród powinien stanowić spójną całość z domem, być funkcjonalnym miejscem wypoczynku dla całej rodziny i nie wymagać zbyt dużych nakładów pracy przy późniejszej pielęgnacji.

W rzeczywistości, najlepszym wyborem jest projektowanie ogrodu w momencie projektowania domu – warto wówczas podjąć współpracę z architektem krajobrazu i wszelkie prace prowadzić równolegle. Ogród będzie wtedy integralną częścią projektu domu i znacznie łatwiej będzie doprowadzić go do stanu, o jakim marzymy.
 

Zakładanie ogrodu – podstawy projektu i zagospodarowanie terenu

 
Pierwszym etapem prac powinno być przygotowanie powierzchni. W projekcie powinniśmy uwzględnić wszelkie nierówności terenu – planowane wzniesienia, ścieżki, murki, a także ewentualne rozmieszczenie oświetlenia. Wszelkie prace, które wymagają od nas modyfikacji gruntu, przekopywania ziemi i prowadzenia podziemnych przewodów i rur należy wykonać w pierwszej kolejności, aby uniknąć późniejszego przesadzania roślin i niszczenia tego, co już zostało posadzone.

Nawierzchnię warto dopasować do elementów już wykorzystanych podczas budowy domu – trzymać się schematów kolorystycznych, użyć tych samych lub bardzo podobnych materiałów budowalnych (np. kamieni, cegieł, konkretnego typu drewna). Dzięki temu ogród i dom będą spójne, a całość nabierze harmonijnego, dopracowanego wyglądu.
 

 

To, co najważniejsze – wybór roślin

 
Wybór odpowiedniej roślinności to duże wyzwanie, ponieważ należy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że ogród ma być funkcjonalny, wygodny, niezbyt trudny w utrzymaniu, a to oznacza konieczność wyboru roślin z uwzględnieniem ich wymagań, a nie samej atrakcyjności wizualnej. Dobór roślin także warto zawczasu zaplanować, aby uniknąć zakupów emocjonalnych i późniejszych kłopotów.

Koncepcja zagospodarowania ogrodu powinna być adekwatna do jego powierzchni. Wbrew pozorom zbyt duża ilość roślin w niewielkim ogrodzie wcale nie wygląda dobrze. Łatwo osiągnąć efekt przeciwny do zamierzonego i stworzyć przydomową dżunglę, która z pięknym ogrodem nie będzie miała wiele wspólnego.

Warto dobierać rośliny różnorodne, o różnych rozmiarach i kolorach, lecz posiadające wspólne cechy. Przyjęto ogólną zasadę, że ogród należy planować od najniższych roślin w przedniej części do najwyższych w jego tylnej części, lecz można to potraktować bardziej jako wskazówkę. Jedna rzecz, której nie można pominąć, to współżycie roślin sąsiadujących ze sobą – należy wziąć pod uwagę ich wymagania glebowe i oświetleniowe, a także tempo wzrostu. Może się okazać, że niektóre szybciej rosnące krzewy będą wymagały przesadzenia, co niekoniecznie korzystnie wpłynie na ich zdrowie oraz na wygląd naszego ogrodu.
 

Wyposażenie ogrodu – miejsce dla każdego domownika

 
Projektując ogród należy kierować się zasadą, że jest to miejsce przeznaczone dla wszystkich członków rodziny i każdy powinien znaleźć tam coś dla siebie. Warto pomyśleć o wyposażeniu ogrodu w oczko wodne, mały basen, drewnianą altanę z miejscem do wypoczynku, a nawet niewielki drewniany domek narzędziowy, w którym pomieszczą się wszelkie akcesoria do uprawy ogrodu.

Ogród ma służyć domownikom, być miejscem wypoczynku, relaksu, może stać się wspaniałym hobby i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Właśnie dlatego już na etapie projektowania warto zastanowić się, w jaki sposób będzie wykorzystywany i uzupełnić go o te elementy, które przyniosą radość jego użytkownikom.
 

 

Podsumowanie – czy warto samodzielnie zaprojektować swój ogród

 
Projektowanie ogrodu to długotrwały i dość żmudny proces, który – przy braku znajomości zagadnień związanych z architekturą krajobrazu – może okazać się zbyt skomplikowany i bardzo nieopłacalny. Oczywiście można zaprojektować ogród samodzielnie, dokształcając się w trakcie pracy i korzystając z pomocy fachowców, lecz najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zlecenie tego typu działań profesjonalistom już na etapie planowania. Możemy dzięki temu uniknąć niepotrzebnych zakupów, złych decyzji i uczenia się na dość kosztownych błędach.

Projekt ogrodu najlepiej wykonać równolegle z projektem domu, a w przypadku już wybudowanej posesji, zatrudnić architekta krajobrazu, który stworzy dla nas ogród idealny.

Komentowanie jest wyłączone