Najczęściej zadawane pytania

Jaki jest koszt budowy drewnianego domu w technologii kanadyjskiej?

Drewniany dom w technologii szkieletowej to koszt około 2500 zł/m² w stanie deweloperskim. Ostateczny koszt zależy od stanu wykończenia, wybranych rozwiązań okien i drzwi, rodzaju podłogi i materiałów wykończeniowych. Przy samodzielnym wykonaniu fundamentów, prac wykończeniowych i instalacyjnych oraz wyborze prostego projektu, dom w stanie surowym zamkniętym można zlecić za 1500 zł/m². W zakładce Budowa dostepne są informacje o pracach zawartych w oferowanych stanach wykończenia oraz orientacyjnych cenach za poszczególne prace.

Dom drewniany w technologii szkieletowej jest ok. 10% tańszy od budynku wznoszonego z Silikatu, a do 30% tańszy od technologii Porotherm i cegły.

Oprócz kosztów budowy technologia szkieletowa pozwala także zaoszczędzić czas.

Dom drewniany może być gotowy jest już po ok. 2 miesiącach!

Czy ścianę drewnianą łatwo uszkodzić?

Wbrew obiegowej opini sciana drewniana jest wyrzymała i nie zaszkodzi jej uderzenie. Drewno jako materiał budowlany ma szereg zalet. Cechuje się dużą wytrzymałością przy niskim ciężarze. Dostępnych jest wiele technologii budowy domów z drewna.
Ściany w domku ,,z bala” wzniesione są z elemantów o dużych przekrojach (około 20 cm) co zapewnia odpowiednią sztywność i wytrzymałość oraz izolacyjność termiczną.

Ściany w domu ,,kanadyjskim” zbudowane są ze szkieletu drewnianego, który wypełniany jest materiałem izolacyjnym. Szkielet od zewnątrz usztywniany jest wodoodporną płytą drewnopochodną OSB o wysokiej wyrzymałośći. Wewnątrz budynku montowana jest płyta gipsowo-kartonowa. Zarówno elewacja jak i wykończenia wewnętrzne nie zniszczą się pod wpływem przypadkowego uderzenia. Nawet w razie celowego działania szkielet drewniany zapewnia bezpieczeństwo swoim użytkownikom. Oprócz wytrzymałości ściana drewniana cechuje się doskonałymi parametrami izolacyjnymi, a cały dom niską bezwładnością cieplną. Zapewnia także wymianę wilgoci i zdrowy mikroklimat. A w przypadku klęsk żywiołowych dom wybudowany w jakiejkolwiek technologii narażony jest na zniszczenie w taki sam sposób.

Czy dom drewniany jest spełnia wymogi termoizolacyjne?

Materiały izolacyjne izolacyjne i wykończeniowe muszą spełniać normy dla wyrobów budowlanych. Niezależnie od technologii budowy, dom musi być wznoszony z materiałów certyfikowanych. W przypadku domów murowanych najczęściej wykorzystuje się stropian, a w domach drewnianych wełnę mineralną. Pod względem parametrów termoizolacyjności nie różnią się od siebie, dobiera się izolację odpowiednią do zastosowanwej technologii.

Czy mogę wybudować dom całoroczny bez pozwolenia na budowę?

Od 2014 roku domy (całoroczne oraz letniskowe) o powierzchni zabudowy niższej niż 35m² oraz niższe niż 5m, nie wymagają pozwolenia na budowę. Należy jedynie wysłać do właściwego urzędu zgłoszenie zawierające szkice obiektu, akt własności i formularz zgłoszenia prac budowlanych niewymagających pozwolenia. Interpretacja przepisów różni się w zależności od regionu. Czasami urzędnicy traktują użytkowe poddasze jak kolejną kondygnację, co uniemożliwia zgłoszenie budynku w uproszczonej procedurze.

Domy o większej powierzchni zabudowy wymagają urzędowej procedury pozwolenia na budowę. Do urzędu gminy lub starostwa należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę wraz z projektem budowlanym, pomiarami geodezyjnymi, decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Przed rozpoczęciem budowy należy także wysłać do urzędu zawiadomienie o planowanym rozpoczęciu robót.

W obu przypadkach działka nie może być działką leśną lub rolną.

Co zawierają standardy wykończenia domu?

Oferujmy domy z trzech wariantach wykończenia: stan surowy zamknięty, stan deweloperski, stan ,,pod klucz”.

Szczegółowy opis wraz ze zdęciami i cennikami w zakładce Budowa – Standardy Wykończenia. Możliwe są modyfikacje każdego ze standardów, zrezygnowanie lub dokupienie poszczegółnych usług.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu poprzez mail lub telefon.

Czy mogę zrezygnować z niektórych usług w standardzie lub dokupić tylko kilka usług z wyższych standardów?

Tak. Możemy wycenić i wykonać dowolny zakres prac pod warunkiem, że można wykonać je w sposób ciągły, bez przerywania prac. W zakładce Budowa wymienione są wyszczególnione są koszty wszystkich oferowanych przez nas prac oraz Standardy wykończenia.

Jak długo trwa budowa domu w technologii szkieletowej?

Budowa małego domu letniskowego w stanie surowym zakniętym trwa około tygodnia, w stanie pod klucz 1,5 miesiąca.

Dom jednorodzinny całoroczny w powierzchni około100 m² surowym budowany jest około miesiąca, a w stanie pod klucz cztery miesiące.

Do powyższych wartości należy doliczyć czas na wykonanie fundamentu, który ze względów technologicznych powinny być wykonany wcześniej.

Jaką część prac mogę wykonać samodzielnie?

Sugerujemy zlecenie wykonania fundamentu i stanu surowego zamkniętego oraz pokrycia dachowego jednej firmie gdyż zapewnia to odpowiednie tempo i jakość prac.

Rozciągniecie prac w czasie negatywnie wpływa na jakość kontrukcji budynku.

Samodzielnie możemy wykonać ocieplenie budynku i instalacje, wymaga to jednak pewnego doświadczenia lub pomocy osoby, która je posiada.

Najwięcej zaoszczędzić możemy wykonując samodzielnie prace wykończeniowe (panele podłoga, malowanie, wewnętrzne obicie płytami gipsowo-kartonowymi, biały montaż).

Czy materiały izolacyjne używane przy budowie domów drewnianych zapewnia komfort termiczny?

Wszystkie materiały budowlane używane na terenie Unii Europejskiej muszą posiadać certyfikat zgodności z obowiązującymi normami. W przypadku domów drewnianych najczęściej używana jest wełna mineralna. Jest materiałem niepalnym oraz zapewnia dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną.

Nie należy szukać oszczędności przy wyborze materiału izolacyjnego ponieważ tańszy produkt posiada często niższe parametry izolacyjności, zatem trzeba kupić go więcej.

Jakie drewno używane jest do budowy domów?

Wykorzystujemy certyfikowane drewno konstrukcyjne, zgodnie z normą PN-EN 338, która wprowadza podział drewna konstrukcyjnego na klasy wytrzymałościowe.

Potwierdzeniem zgodności jest europejski znak CE na wyrobach budowlanych. Najczęściej używamy drewna sosnowego i świerkowego, które przygotowywane jest poprzez suszenie i czterostronną obróbkę struganiem. Elementy mające kontakt z wilgocią impregnowane są ciśnieniowo z użyciem substancji bezpiecznych dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Czy możliwa jest zmiana koloru elewacji, dachu lub okien?

Współpracujemy z firmami posiadającymi w ofercie szeroką gamę kolorów. Elewację z desek drewnianych pokrywamy impregnatem marki Koopmans lub Teknos, które posiadają kilkadziesiąt kolorów do wyboru.

Pokrycie dachowe z blachodachówki Pruszyński pozwalają na wybór blisko 100 wariantów kolorów i przetłoczeń.

Okna renomowanej firmy Budvar dostepne są w szerokich wachlarzu kolorów.
Spełniają współczesne kryteria dotyczące domów mieszkalnych.

Czy mogę zamontować na ścianie dodatkowe szafki?

Rozmieszczenie szafek kuchennych, lub innych ciężkich przedmiotów, planowane jest na etapie projektowania. W miejscach większego obciążenia stosuje się dodatkowe listwy wzmacniające. Dlatego zalecany jest montaż większej listw umożliwiających zawieszenie ciężarów na ścianach. Pozwala to na przeprowadzenie przyszłego remontu bez konieczności ponownego montażu płyt gipsowo-kartonowych.

Co mogę zmienić w projekcie?

Możliwe są prawie nieograniczone zmiany w projektach prezentowaych na stronie. Współpracujemy z biurem architektonicznym, które dokona adaptacji projektu i przeprowadzi w nim ustalone z inwestorem zmiany.

Około 50% domów budujemy według projektu dostarczanego przez inwestora.

Dołożymy wszelkich starań aby zaprojektować i wybudować Państwa wymarzony dom.

Jakie okna są montowane? Czy mogę wybrać nietypowe okna?

Montujemy dwuszybowe, plastikowe okna firmy Budvar w wybranej kolorystyce.

Za dopłatą możliwy jest wybór drewnianych okien firmy Rumiński.

Zarówno okna i drzwi wybrać można w nietypowej kolorystce i rozmiarach, licząc się jednak z wyższymi kosztami i dłuższym czasem realizacji.

Jak realizowana jest płatność, ile wynosi zaliczka?

Pierwszą wpłata po ustaleniu szczegółów jest zaliczka wynosząca ok. 30%. Po wpłacie zaliczki otrzymują Państwo przygotowany projekt. Następne wpłaty realizuje się w transzach po ok. 20 000- 30 000zł po zakończeniu danego etapu prac.

Czy oferowana jest możliwość kredytu?

Nasza firma oferuje pomoc przy zapewnieniu finansowania budowy. Polecamy niezależnych doradców finansowych oraz kontakt z zaprzyjaźnionym dyrektorem banku.

Czy możliwe jest kompleksowe wykończenie budowanego domu?

Przy wyborze standardu wykończenia „POD KLUCZ” zapewniamy wykończenie wnętrz według indywidualnych ustaleń. W zakładce Budowa dostępne są Standardy wykończenia.

Nasza firma zajmuje się także niezależnymi od budowy domów remontami i wykończeniami wnętrz, możliwy jest więc wybór dodatkowych usług.

W zakładce Realizacje dostępne są zdjęcia najciekawszych domów.

Komentowanie jest wyłączone