Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Dach i fundament to najważniejsze części domu, zwłaszcza drewnianego.

Dziś chciałbym napisać parę słów na temat dachu. To na jakie pokrycie dachowe się zdecydujemy wpływa zarówno na trwałość jak i wygląd oraz komfort użytkowania domu. Jest to ostania element domu na którym nie należy oszczędzać.

 

Jakie opcje mamy do wyboru?

 1. Papa. Najtańsze, najpowszechniejsze, najłatwiejsze w montażu pokrycie dachowe. Jeśli planujemy pokryć dach papą jako pokryciem docelowym, połóżmy dwie warstwy. Podkładową i wierzchniego krycia. Do wyboru mamy zarówno papy mocowane mechanicznie jak papy termozgrzewalne. Te drugie są grubsze, trwalsze i nieco trudniejsze w montażu – wymagają zgrzania. Papy dostępny są w różnych grubościach i kolorach. Zasadniczo, grubsza papa jest trwalsza, papa na welonie szklanym jest wytrzymalsza od papy na tekturze budowlanej. Papy kolorowe, termozgrzewalne są jakościowo zbliżone do gontów bitumicznych – różnią się przede wszystkim wyglądem. Trwałość dachu pokrytego papą zależy od jakości użytego materiału. Z praktyki wiem, że papa w333 po miesiącu lub pierwszym lepszym wietrze przestanie spełniać swoją funkcję. Tania, ogólnodostępna papa typu W400 wytrzyma 3-5 lat, chyba że będzie dodatkowo smołowana. Papa termozgrzewalna słabej jakości posłuży 5-10 lat, dobrej jakości powyżej 8. Przy kilku warstwach papy termozgrzewalnej trwałość może wynieść nawet kilkadziesiąt lat.
 2. Gont bitumiczny. Dostępny w wielu kształtach – heksagonalny, karpiówka, zęby smoka i bardzo wielu kolorach. Dostępne są gonty bardzo wielu firm, w wielu wypadkach nieznacznie różniące się ceną. Stanowczo odradzam gonty szwedzkie i litewskie i czeskie dostępne w supermarketach. Są nieznacznie tańsze od całkiem przyzwoitych krajowych – np. Matizol lub Gaf. Kupując gont, poza kolorem i kształtem zwróćmy uwagę na:
 • Elastyczność. Jeśli gont łamie się w rękach w sklepie, na dachu nie będzie lepiej.
 • Grubość – im grubszy tym lepiej
 • Jakość posypki – jeśli w sklepie gont jest „łysy” po roku lub dwóch będzie wyglądał gorzej niż najtańsza papa
 • Sposób klejenia i wulkanizacji – gonty z warstwą klejącą na całej powierzchni lepiej się wulkanizują i są trwalsze.
 • Obecność paska wzmacniającego – markowe gonty mają specjalny pasek przez który należy wbijać gwoździe. Zapobiega to uszkodzeniu pokrycia dachowego.

Pamiętajmy również, że kluczowy dla trwałości dachu jest prawidłowy montaż papodachówki. Gont należy kłaść na papie podkładowe, układać i mocować zgodnie z instrukcją producenta. Nie należy gontu kłaść ani przy zbyt niskiej ani przy zbyt wysokiej temperaturze. Gont można bezpiecznie montować przy kącie dachu większym niż 20%, przy małym spadku woda może podciekać pod pokrycie dachowe na łączeniach.

 1. Blachodachówka. Kupując ją zwróćmy uwagę, poza ceną i podawaną przez producenta teoretyczną żywotnością – długością gwarancji- na następujące czynniki:
 • Grubość blachy. Te najtańsze gną się już podczas montażu, jakiekolwiek uszkodzenie powłoki lakierniczej drastycznie obniża trwałość. Blachy o grubości rdzenia poniżej 0,5mm trudno uznać za dobre.
 • Jakość i grubość lakieru-farby. Lakiery poliestrowe są najtańsze i najmniej trwałe. Lepsze są lakiery poliuretanowe. Im większa ilość warstw lakieru, tym lepiej. Blachy z dodatkową posypką lub w zalewie ceramicznej są zdecydowanie trwalsze ale i droższe.
 • Wysokość przetłoczenia. Im większa tym sztywniejszy dach. Powoduje to jednak zmniejszenie grubość na krawędziach przetłoczenia.
 • Sposób montażu i jakość obróbek. Jeśli nie masz doświadczenia, nie kładź blachodachówki sam.

Przy montażu-odbiorze prac zwróć uwagę, czy blacha wszędzie ściśle się ze sobą łączy, nie unosi. Obejrzyj, że nie zostały dziury po blachowkrętach. Lepiej, żeby pozostały wkręty farmerskie nawet w miejscach gdzie nie ma łat. Jeśli dach ma kominy i okna dachowe, obejrzyj obróbki – to newralgiczne punkty dachu. Jeśli połać ma powyżej 50m2 konieczne jest zamontowanie systemu wentylacyjnego dachu.

Poza najpopularniejszymi pokryciami stosuje się jeszcze dachówki ceramiczne, betonowe, łupki, gonty drewniane, strzechy słomiane i trzcinowe, zielone dachy oraz inne. Ale ten temat pozostawiam na kolejny artykuł.

Komentowanie jest wyłączone